Legitymacja ZPAF nr 1071
tel. +48 601786140
e-mail: egfunke@poczta.onet.pl
grzegorz@funke.pl
www.funke.pl
www.postretswiata.pl

Edward Grzegorz Funke, urodził się 18.06.1944 roku w Swisłoczy . Mieszkaniec Koszalina od 1951 roku. Absolwent Politechniki Gdańskiej, doktor nauk technicznych, fotograf, dydaktyk, podróżnik. Ponad 20 lat był pracownikiem Wyższej Szkoły Inżynierskiej obecnie Politechniki Koszalińskiej.
Od 1990 roku współwłaściciel Fabryki Styropianu „ARBET” Sp.j.
Przygodę z fotografią rozpoczął w 1966 roku jako członek redakcji Ilustrowanego Magazynu Studentów Politechniki Gdańskiej „Kronika Studencka”, współpracując też z gazetami Politechnik oraz ITD. Zadebiutował w 1967 roku indywidualną wystawą „Zimowe refleksje” w studenckiej galerii „Artema”. Członek rzeczywisty Związku Polskich Artystów Fotografików i Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców .
Od kilkunastu lat razem z żoną Krystyną realizuje autorski projekt fotograficzny „Portret świata”, odwiedzili sześć kontynentów, z przywiezionych materiałów powstało 20 wystaw autorskich , prezentowanych ponad 80 razy w muzeach i galeriach na terenie Polski i Białorusi. Uczestnik wielu wystaw zbiorowych oraz pokazów plenerowych. Wielokrotnie nagradzany w konkursach krajowych i zagranicznych. W swoim dorobku ma kalendarze autorskie na 2005, 2008, 2012, 2013 , 2014, 2016, 2017 i 2018 rok , kilka wydawnictw multimedialnych z odbytych wypraw . W 2010 roku dwukrotna okładka magazynu „FOTO”. Jego fotografiami zostały zilustrowane także dwa tomiki wierszy Krzysztofa J. Lesińskiego. W 2014 roku wydał album pt . „Moja podróż – przez sześć kontynentów do Swisłoczy”. Ponadto artysta współpracuje z wydawnictwem Kamera , Agencją Zegart, Europejskim Festiwalem Filmowym Integracja „Ty i Ja” oraz „Szkołą Życia” w Wandzinie. Trzykrotnie był uczestnikiem festiwalu Media i Sztuka w Darłowie.
Jego prace znajdują się w zbiorach Biblioteki Głównej Politechniki Gdańskiej, Muzeum w Koszalinie, Muzeum Historyczno-Przyrodniczym w Swisłoczy na Białorusi, Muzeum Okręgowym w Lesznie, Muzeum Podróżników im. Tonyego Halika oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, Galerii Domu Miłosierdzia w Koszalinie, Technikum Łączności w Gdańsku, oraz w zbiorach i kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą .
Od 1 maja 2004 roku prowadzi Autorską Galerię Fotografii ,w której odbyło się 30 wernisaży.
W roku 2009 założył w Koszalinie Bałtycką Szkołę Fotografii.
Odznaczony odznaką Zasłużony Działacz Kultury, dwukrotnie nagrodą Prezydenta Miasta Koszalina za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, medalem Ludzie dla Ludzi Stowarzyszenia Solidarni Plus, Koszalińskim Orłem 2011 za promocję Koszalina na świecie i świata w Koszalinie oraz medalem Ignacego Jana Paderewskiego za wybitne działania kulturalne w zakresie fotografii dokumentalnej, przyznanym na wniosek Stowarzyszenia Inżynierów Polskich „Polonia Technica” USA. W 2012 roku otrzymał nagrodę „Pro Arte” Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, natomiast w 2014 roku medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis , Złotą Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego oraz Złoty Medal Zasłużony dla Fotografii Polskiej . W grudniu 2016 roku w uznaniu zasług dla rozwoju Miasta Koszalina otrzymał Medal „Za zasługi dla Koszalina”. Od trzech kadencji jest przewodniczącym Rady Kultury przy Prezydencie Koszalina, a od 2014 roku jest członkiem Rady Muzeum w Koszalinie.

←POWRÓT DO GALERII