leg. ZPAF nr 437
tel. 510 389 111, 58 556 20 52,
e-mail: fabian1893@wp.pl
fot. Adam Nowicki

Urodzony 11 czerwca 1939 roku w Opocznie.
Pierwsze zdjęcie opublikowane w prasie – to portret Poli Raksy na okładce tygodnika studenckiego ITD w 1961 roku. Pierwszy większy artykuł opublikowany w prasie – to recenzja z wystawy fotografii o tematyce jazzowej Kuby Grabowieckiego w miesięczniku JAZZ w 1967 roku.
Jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich od 1974 roku, obecnie Stowarzszenia Dziennikarzy Rzeczpospolitej Polskiej, Klubu Publicystów Morskich SDRP, Związku Polskich Artystów Fotografików od 1975 roku, Stowarzyszenia Marynistów Polskich, Klubu Małej Ojczyzny Kwidzynskiej. Fotografii uczył się od Edmunda Peplińskiego, twórcy słynnego zdjęcia z wydarzeń grudniowych w Gdyni. Przez cztery lata pracował w Stoczni Gdańskiej, gdzie założył pracownię fotografii barwnej. Kilka lat związany był etatowo z Polską Agencją Interpress w Warszawie, gdzie do zakresów jego obowiązków należało dostarczanie materiałów z północnych terenów Polski oraz zleconych zagranicznych. Przez wiele lat pracował w miesięczniku MORZE. Współpracownik wielu pism i wydawnictw krajowych oraz zagranicznych, w których opublikował kilkaset tekstów i fotoreportaży.
Uczestnik 543 fotograficznych wystaw międzynarodowych i krajowych, zorganizowanych w 42 państwach. Jury tych wystaw przyznało zdjęciom Krzysztofa Kamińskiego 86 prestiżowych nagród. Grand prix, medale lub wyróżnienia otrzymał na wystawch w miastach m. in. : Budapeszt, Narvik, Hong Kong, Salerno, Haga, Taipei, Waszyngton, Grenoble, Santiago, Reus, Murray Bridge, Drezno, Seul, Rostock, Eindhoven, Bournemouth, Maitland, Rochester, Sao Paulo, Sydney, Southampton, Kuching, Berlin, Puyallup, Johannesburg, Rużomberok, Zadar, Matsuyama, Ryga, Pusan, Novy Sad, Safat. Jest autorem 10 wystaw indywidualnych. Wystawiał duże zestawy fotografii na wystawach autorów zaproszonych imiennie, m. in. na TOP FOTO 1970 w Zwevegem, Belgia, THE GREAT MASTERS OF PHOTOGRAPHY 1973 w Buenos Aires, Argentyna, WORLD EXHIBITION OF INVITATION PRINTS 1978 w Rawalpindi, Pakistan, MAN AND THE SEA 1986, Zadar, Jugosławia. Jest posiadaczem 11 tytułów honorowych, w tym ARTISTE FIAP ( 1965 rok ) i EXCELLENCE FIAP ( 1972 rok ), przyznanych przez organizacje fotograficzne w Polsce ( 3 ), USA ( 4 ), Szwajcarii ( 2 ) i Niemczech ( 1 ). Jest honorowym członkiem Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego.Jest rzeczoznawcą d/s fotografii MKiS.
Krzysztof Kamiński był jurorem wystaw krajowych i międzynarodowych m. in. pięciokrotnie podczas międzynarodowych wystaw fotografii VENUS w Krakowie, pięciokrotnie na Salonie Portretu w Gdańsku, czterokrotnie na DIA-POL w Radomiu, czterokrotnie na FOTOMONTAŻ w Grudziądzu, trzykrotnie na APOLLO w Olsztynie, na FOTO-EXPO w Poznaniu, na Biennale BŁ w Łodzi.
Jest autorem książek / albumów : RATUSZ STAROMIEJSKI W GDAŃSKU ( 1967 ), ELBLĄG ( 1987 ), GDZIE LATARNIE MORSKIE MIGOCĄ … ( 1999 ), TRÓJMIEJSKI PARK KRAJOBRAZOWY – Cztery pory roku ( 2001 ), dodruk ( 2002 ), wydanie angielskie ( 2001 ), KASZUBSKIM BRZEGIEM BAŁTYKU – Nadmorski Park Krajobrazowy ( 2002 ), wydanie niemieckie ( 2002 ), GMINA WEJHEROWO ( 2009 ).
Krzysztof Kamiński odbył szereg pełnomorskich rejsów na żaglowcach : „Dar Pomorza” 2x, „Kruzensztern”, „Dar Młodzieży” 5x, „Zawisza Czarny”, „Zew Morza”, „Henryk Rutkowski”, „Generał Zaruski”, „Oceania”, Mir”, „Fryderyk Chopin” i innych oraz na statkach handlowych, rybackich i okrętach wojennych. Uczestniczył w Operation Sail 1974 na żaglowcu „Kruzensztern” i w Operation Sail 1982 na „Darze Młodzieży”. Brał udział w wyprawie na Spitsbergen w 1974 roku.Krzysztof Kamiński pełnił wiele funkcji społecznie. Był m. in. v-prezesem Federacji Amatorskich Stowarzyszeń Fotograficznych w Polsce ( 1966 – 1972 ), sekretarzem, v-prezesem i prezesem Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego ( 1960 – 1968 ), członkiem komisji artystycznej GTF ( 1964 – 1978 ), członkiem Komisji Fotografii Krajoznawczej ZG PTTK ( 1971 – 1975 ), v-prezesem okręgu gdańskiego Związku Polskich Artystów Fotografików (1976 – 1983 ), przewodniczącym komisji artystycznej/kwalifikacyjnej ZPAF w Gdańsku ( 1976 aż do jej likwidacji w roku 2005 ) i członkiem reaktywowanej komisji artystycznej od 2011 roku.Był komisarzem lub współorganizatorem wielu znaczących wystaw fotograficznych, organizowanych przez Gdańskie Towarzystwo Fotograficzne, m. in. IX, X, XI Ogólnopolska Wystawa Fotografii Artystycznej w Gdańsku ( 1960 – 1962 ), Międzynarodowa Wystawa Fotografii Artystycznej w Gdańsku ( 1963 ), Ogólnopolski Salon Portretu w Gdańsku ( 1964 i 1967 ). W Warszawie współorganizował wielką objętościowo wystawę zbiorową „Polska – Kraj i ludzie”, eksponowaną w wielu państwach od 1974 roku.
Krzysztof Kamiński jest autorem około stu plakatów i kalendarzy ściennych ( w tym 2 wydane w Japonii ) oraz bardzo wielu opracowań reklamowych dla polskiego przemysłu okrętowego i elektronicznego. Przez kilka lat wykonywał zdjęcia teatralne dla Teatru Muzycznego w Gdyni i Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Zdjęcia wykonane przez Krzysztofa Kamińskiego były publikowane w wielu prestiżowych książkach i albumach m. in. w PHOTOAMATEUR 1966, Bucher, Szwajcaria, PHOTOGRAPHY AS A TOOL, 1970, Time Life Book, New York, USA, EXHIBITORS ANNUAL, 1974, Hong Kong, THE FAMILY OF CHILDREN, 1977, Ridge Press Book, New, York, USA, PHOTOGRAPHY YEAR BOOK 1977. Fountain Press, Londyn, Anglia, OSAKA WORLD SAIL, 1983, Osaka, Japonia, THE INTERNATIONAL PHOTOGRAPHY, 1987, Pusan, Korea Południowa. Pełnostronicowe hasło „Kamiński Krzysztof” wraz z dwoma zdjęciami zamieszczone jest w PHOTOGRAPHERS ENCYKLOPAEDIA INTERNATIONAL 1839 TO THE PRESENT, wydanej przez Edition Camera Obscura w Szwajcarii w roku 1985 oraz na płytach CD-R pod tym samym tytułem w Paryżu w 1995 roku.
Krzysztof Kamiński odznaczony jest m. in. Złotym Krzyżem Zasługi, odznakami Zasłużony Działacz Kultury i Zasłużonym Ziemi Gdańskiej, srebrną i złotą odznaką Zasłużony Pracownik Morza. Otrzymał nagrodę wojewody gdańskiego „… za całokształt dorobku artystycznego w dziedzinie fotografii artystycznej” oraz nagrodę prezesa RSW „… za całokształt dokonań dziennikarskich”.
Prace fotograficzne Krzysztofa Kamińskiego znajdują się w zbiorach m. in. Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Fotografii w Krakowie, Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, Muzeum Sopotu, Liptovske Muzeum Rużomberok, Słowacja, Galerii Kodak, Sydney, Australia oraz w wielu zagranicznych i polskich kolekcjach prywatnych.
Dewiza życiowa Krzysztofa Kamińskiego : „Zwolnij, masz jeszcze tyle do zrobienia” oraz wiersz Juliana Tuwima „Życie”, zaczynający się od słów ” Do krwi rozdrapię życie,/ Do szczętu je wyżyję…”.

←POWRÓT DO GALERII