POMORSKIE CMENTARZE FOTOGRAFIE ANNY I KRZYSZTOFA JAKUBOWSKICH

Od autorów:

Na Pomorzu jest wiele cmentarzy. Są nekropolie zadbane, pełne kwiatów i zniczy, są cmentarze opuszczone i zapomniane, są też takie gdzie z trudem doszukamy się śladu grobów. Są cmentarze tak wielu wyznań religijnych jak wielu tu było przybyszy z różnych stron Świata. Są cmentarze pomniki, a także groby ukryte głęboko w lasach.

Jeżdżąc po Pomorzu nauczyliśmy się dostrzegać w krajobrazie pól miejsca gdzie rośnie grupa starych drzew i prawie zawsze natrafialiśmy tam na ślady po pochówkach. W trakcie kilkudniowych wypadów poszukiwaliśmy nie tylko mogił, ale także światła wydobywającego niepowtarzalny nastrój. Fotografowaliśmy indywidualnie: na cmentarzu rozchodziliśmy się, każde w swoją stronę i dopiero po powrocie do domu porównywaliśmy zrobione zdjęcia.

Poszukiwaliśmy wzruszeń, przeżywaliśmy rozkosz tego jedynego, najlepszego, decydującego ujęcia, które najlepiej będzie oddawało metafizykę miejsca. Tak trafialiśmy do obluszczonego, nagrobnego portretu Krysi na Oksywiu, tulących się do siebie dwóch stelli w Stawcu, samotnej malutkiej figurki w strasznym, tragicznym Lesie Piaśnickim, niewinnych niebieskich kwiatków obrastających tumbę z czarną czeluścią na Sztumskim cmentarzu. To przyroda ze swoim odwiecznym rytmem jesiennych zasypiań i wiosennych przebudzeń jest symboliczną metaforą, która chyba najbardziej wzrusza na starych cmentarzach. Tu natura mówi do ciebie : nie całkiem przepadłeś, nie umarłeś tak do końca, żyjesz z tymi źdźbłami, kwiatkami, drzewami: one są częścią ciebie. Stajesz się nieśmiertelny. Czy nie o tym przez tysiąclecia marzyłeś?

Wydawnictwo: Oskar, Maszoperia Literacka, Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku

Rok wydania: grudzień 2012

Stron: 172

Wielkość: 230X210X25 mm

Oprawa: twarda, foliowana, częściowo lakierowana.

Album zawiera 150 fotografii 50 wybranych pomorskich cmentarzy krótkimi opisami.
Ma dwa wstępy autorstwa dr Magdaleny Gajewskiej oraz Adama Mazura, tekst od autorów, mapę ze spisem cmentarzy, indeks alfabetyczny oraz biografie autorów.
Wszystkie teksty są w języku polskim i angielskim