Archiwum: 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 |

 

W dniu 22 grudnia 2012 r. na zamku w Gniewie została zainstalowana wystawa fotografii autorstwa Bogumiły i Staszka Składanowskich MAGICZNY GDAŃSK II. Jest to już trzecia ekspozycja tej wystawy od jej premiery w m-cu wrześniu 2012/ Oficjalne otwarcie wystawy na dziedzińcu zamkowym nastąpiło 30 grudnia 2012 r. podczas oficjalnej gali otwarcia dziedzińca, po jego gruntownej rewitalizacji i przystosowaniu jako całorocznej przestrzeni widowisko koncertowej. Ekspozycja wystawy w tym miejscu przewidziana jest do końca lutego 2013.

 

 


 

 


 


 

W dniu 9 października o godz.17.30 odbył się wernisaż plenerowej wystawy fotografii autorstwa Bogumiły Piazza – Składanowskiej i Stanisława Składanowskiego zatytułowanej ” Magiczny Gdańsk II „. Wystawa składa się z 68 fotogramów w formatach 100 X 70 cm. Eksponowana będzie do 30 października na ogrodzeniu parku w Oliwie, wzdłuż ul.Opata J.Rybińskiego – od bramy głównej w stronę ul. Grunwaldzkiej. Spotkanie przy głównej bramie wejściowej do parku w Oliwie. Wystawę zrealizowano ze środków Miasta Gdańska w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska oraz dzięki MECENATOWI i wsparciu Grupy ENERGA. Patronat artystyczny Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Gdański.

 

 


 

Zapraszam na wystawę fotografii zatytułowaną „Behind” prezentujacą mój najnowszy projekt. Wystawę prezentuję w Galerii Coexist Hamilton House w Bristolu/UK. Wernisaż w piątek 28 września 2012r. Serdecznie zapraszam, Michał Węgrzyn

 

 


 

W czwartek 20 września o godz. 17.30 odbył się wernisaż wystawy fotografii autorstwa Bogumiły Piazza-Składanowskiej i Stanisława Składanowskiego zatytułowanej „Magiczny Gdańsk II „. Będzie można podziwiać Gdańsk oczami pary znanych gdańskich fotografów, którzy na swoich fotografiach ukazują piękno i magię znanych i mniej znanych zakątków miasta a także atmosferę masowych wydarzeń kulturalnych. Wystawę zrealizowano ze środków Miasta Gdańska w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska oraz dzięki mecenatowi i wsparciu Grupy ENERGA. Patronat artystyczny – Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Gdański. Wystawa składa się z 68 fotogramów w formatach 100 X 70 cm. Eksponowana będzie od 20 września 2012 r. do 7 października w foyer Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina na Ołowiance w Gdańsku i następnie od 10 do 30 października na ogrodzeniu parku w Oliwie, wzdłuż ul. Opata J.Rybińskiego – od bramy głównej parku w stronę ul. Grunwaldzkiej.

 


 

Na zaproszenie Słupskiego Ośrodka Kultury w Słupsku, w Międzynarodowym Plenerze Malarsko – Fotograficznym „RYBACZENIE 2012” w dniach 3 – 14 września 2012r,w Ustce udział wzięli koledzy:Roman Timofiejuk,Stanisław Składanowski. „Rybaczenie 2012” to spotkanie twórców z kilku państw europejskich (Białorusi, Danii, Finlandii, Holandii, Francji, Portugalii, Rosji, Włoch, Węgier i Polski) z tradycjami rybackimi obszaru działania Słowińskiej Grupy Rybackiej, ale też z jego walorami krajobrazowymi i turystycznymi Celem operacji jest wzmocnienie konkurencyjności terenów zależnych od rybactwa poprzez realizację wydarzeń artystycznych promujących tradycję i charakter obszaru działania słowińskiej Grupy Rybackiej.

 

Stanisław Składanowski


 

W Muzeum – Kaszubskim Parku Etnograficznym im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich uruchomiono stałą ekspozycję wystawy Erazma W. Felcyna zatytułowanej „Żebe wrócył ten czas”. Materiał do tej wystawy został zarejestrowany w latach 1970- 1972. W latach 2007-2007 była ona prezentowana we Wdzydzach, Chmielnie, Sierakowicach, Stężycy i Sulęczynie, dzięki czemu udało się zidentyfikować wiele osób będących bohaterami zdjęć.

Jestem typowym – urodzonym w Bydgoszczy i mieszkającym w Gdańsku – mieszczuchem, ale mój ojciec – Sylwester Felcyn – pochodził ze wsi. I dzięki temu właśnie znaczną część wakacji w okresie dzieciństwa i w czasach szkolnych spędzałem poza miastem. Poznałem smak pracy w polu i w obejściu. Takie nazwy jak Wrzosy, Wolwark, Gorzyce, Dohanowo (rejon Szubina – Żnina) brzmią dla mnie szczególnie ciepło.Moje pierwsze „wyprawy” na Kaszuby miały miejsce jeszcze w okresie licealnym. Studia w Gdańsku sprzyjały rozwojowi zainteresowania tym regionem. Początkowa fascynacja walorami turystycznymi Kaszub uległa z czasem pewnej metamorfozie: poznałem tam wielu wspaniałych ludzi. Ich twarze, ręce i sylwetki były bliźniaczo podobne do tych, które zapamiętałem z dzieciństwa. Pracowali oni ciężko, żyli skromnie, ale ambitnie i uczciwie. Czułem się wśród nich dobrze, spotykałem się nie tylko z tolerancją, ale też ze zrozumieniem i daleko idącą pomocą. I tylko dzięki tym ludziom mogłem wykonać prezentowane obecnie zdjęcia. Żałuję, że wykonałem ich tak niewiele. Cieszę się jednak, że udało mi się ocalić od zapomnienia choć małą cząstkę tamtej rzeczywistości, choć kilka wizerunków ludzi, którzy mogą być symbolami kaszubskiego etosu. Większości bohaterów moich zdjęć nie ma już wśród nas – prawa przemijania są nieubłagane. Zbiór niniejszy dedykuję zatem ich rodzinom i przyjaciołom; w szczególności mam tu na myśli kaszubskie dzieci, ówczesne i teraźniejsze. Były one moimi najwdzięczniejszymi modelami – i żywym dowodem na fakt, że przemijaniu towarzyszy kontynuacja. Niechaj ich nigdy nie opuszcza duma ze swoich przodków. Erazm W. Felcyn, Gdańsk,2007 r.

 


 

 


 

Nagroda Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego „ProArte” dla Edwarda Grzegorza Funke członka Okręgu Gdańskiego ZPAF. W zamyśle nagród przyznanych w tym roku po raz pierwszy, jest docenienie zaangażowania na rzecz tworzenia, upowszechniania i ochrony kultury i sztuki. Edward Grzegorz Funke – fotograf inspirowany ludźmi, który z twarzy spotykanych na drodze swoich licznych wędrówek tworzy autorski „Portret Świata”. Gratulujemy!

 

 


 

Serdecznie zapraszamy na wystawę fotografii naszego autorstwa, zatytułowanej „LATARNIE MORSKIE POLSKIEGO WYBRZEŻA” . Wystawa ta, jest efektem naszej ponad dwuletniej pracy fotograficznej dot. tematyki latarń morskich naszego Wybrzeża Bałtyku. Ukazuje ona piękno architektury latarń, ich wyposażenia ( wnętrz, latern i optyki ) a także najbliższych okolic o różnych porach dnia i roku. Powstała dzięki przyznaniu nam na ten cel stypendium kulturalnego przez Marszałka Województwa Pomorskiego oraz dzięki mecenatowi i wsparciu Grupy ENERGA. Patronat medialny Radio Gdańsk. Patronat artystyczny – Okręg Gdański Związku Polskich Artystów Fotografików. Wystawa zawiera 68 fotografii w formatach 100 x 70 cm i eksponowana będzie od 24 czerwca do 30 lipca 2012 r. na ogrodzeniu parku oliwskiego, wzdłuż ul. Opata J. Rybińskiego – od bramy głównej parku w stronę ul. Grunwaldzkiej. Wernisaż odbył się dnia 24 czerwca o godz. 18.00. przy bramie głównej parku w Oliwie. Bogumiła Piazza – Składanowska i Stanisław Składanowski.

 

 


 

Odbył się wernisaż wystawy Adama Fleksa ” WIELOŚWIATY „

W Galerii Zielona przy Filii nr 50 WiMBP ul.Paderewskiego 11,
Gdańsk Suchanino
11 maja 2012r, o godz.19

Seria „Wieloświaty II” wykonana w technice litowej, przedstawia świat impresyjny, będący wynikiem nałożenia na siebie dwóch ekspozycji na jednej klatce w krótkim odstępie czasu. Jest to kontynucja cyklu zaprezentowanego po raz pierwszy trzy lata temu. Eksponowane fotogramy obejmują trzy podstawowe zestawy, powstałe w różnym czasie. Pierwszy cykl, na który składa się kilkanaście zdjęć powstałych w latach 2006-2008, to zdjęcia z rozpadającego się Gdańska – ulicy Wroniej i okolic oraz Wyspy Spichrzów i Dolnego Miasta. Dzięki temu zestawowi autorskiemu, liczącemu 14 zdjęć (tutaj pokazuję 12), stałem się dwa lata temu członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Drugi cykl to rozpoczęty w zeszłym roku „Gdańsk- kształt idealny”. Zdjęcia co ważniejszych budowli Starego Miasta złożyłem z obrazami kamiennych kul z przedproży ulic Mariackiej oraz Piwnej. Wskutek tego zabiegu budynki wydają się przenikać przez soczewkę o porowatej strukturze. Jest to cykl, który zamierzam powoli rozbudowywać, stosując podwójną ekspozycję lub składanie dwóch negatywów. Dwa fotogramy to początek zestawu, który ma być ilustracją do baśni H.C.Andersena. Odrealniłem koronkowo-renesansową rezydencję magnacką w Egeskov na Fionii, składając jej obraz z wizerunkami okolicznych – równie starych drzew. Jedno zdjęcie to fragment „cyklu katalońskiego” powstałego w 2008 r. Dość kiczowatą betonową konstrucję naświetliłem dwa razy, uzyskując ażurową formę, nieco przypominającą piramidę. Chciałbym podkreślić, że odbiór zdjęć pozostaje indywidualną sprawą poszczególnych widzów, do których należy końcowa interpretacja.

 

 

powrót do wydarzeń