Działający od 1949 roku Związek Polskich Artystów Fotografików posiada duży zbiór archiwaliów – negatywów i pozytywów fotograficznych. Przez dekady gromadzone były cenne dzieła najznakomitszych polskich fotografów. W zasobach ZPAF znajdują się prace takich twórców jak: Jan Bułhak, Tadeusz Cyprian, Marian Dederko, Zbigniew Dłubak, Benedykt Jerzy Dorys, Edward Hartwig, Edmund Kupiecki, Tadeusz Wański, Feliks Zwierzchowski, Zofia Rydet, Henryk Hermanowicz, Paweł Pierściński, Marian Murman i wielu innych. Przez dekady zbiory były bezpiecznie przechowywane, ale nie zostały w pełni zinwentaryzowane ani zdigitalizowane. W 2014 roku dzięki dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego udało się rozpocząć proces digitalizacji i upowszechnienia części kolekcji. Zdigitalizowanych zostało 1166 obiektów, wśród nich 330 negatywów (w tym płytki szklane) oraz 836 pozytywów następujących autorów: Jana Bułhaka, Pawła Pierścińskiego, Edwarda Hartwiga, Harrego Weinberga, Lecha Charewicza, Andrzeja Zborskiego, Mariana Musiała, Stanisława Popławskiego, Feliksa Zwierzchowskiego, Tadeusza Kowalskiego, Mariana Murmana, Stanisława Fitaka oraz zbiór kart gabinetowych z przełomu XIX i XX wieku. Wszystkie prace można zobaczyć na stronie: www.fototeka-zpaf.pl Oprócz prac inwentaryzacyjnych i digitalizacyjnych w ramach dotacji zdołaliśmy wyposażyć pracownię digitalizacyjną oraz zakupić sprzęt i oprogramowanie do tworzonej Agencji ZPAF, która będzie służyć twórcom fotografii jako miejsce promocji i licencjonowania dzieł objętych ochroną przez Biuro Praw Autorskich ZPAF. Digitalizacja archiwów z Fototeki ZPAF oraz wyposażenie Agencji ZPAF są współfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem technologicznym pracowni digitalizacyjnej ZPAF jest NIKON.

Dofinansowano ze środków MKIDN


 

 

Wszystkie poniższe teksty na:
http://helion.pl/ksiazki/kalejdoskop-fotografii-miedzy-technika-a-sztuka-leszek-j-pekalski,kalfot.htm
Producenci aparatów robią co mogą, by obsługa sprzętu była jak najprostsza. A początkujący fotoamatorzy często bez refleksji wciskają spust migawki, co najczęściej kończy się terabajtami słabych, podobnych do siebie zdjęć. Ta książka ma pomóc młodym adeptom fotografii wspiąć się na kolejny poziom. Jej autor, znany fotografik i doświadczony pedagog, postawił sobie za cel gruntowną i rzetelną prezentację wielu zagadnień związanych z warsztatem i technikami, wykorzystywanymi w fotografii. Książka Leszka Pękalskiego „Kalejdoskop fotografii. Między techniką a sztuką” odpowiada na pytania dociekliwych w bardzo precyzyjny sposób. Autor z wykształcenia jest fizykiem, co daje się mocno odczuć. Wiedza podana jest w bardzo przystępny sposób, ale jednocześnie bogata w opisy i schematy, zapewne bardziej przemawiać będzie do umysłów ścisłych. Za pomocą wzorów i rysunków autor niesamowicie dokładnie tłumaczy zawiłości procesu rejestracji obrazu zarówno na filmie światłoczułym, jak i matrycach aparatów cyfrowych. Nie jest to wiedza łatwa, ale przydatna, gdyż w rzeczywisty sposób przekłada się na wygląd zdjęć. Jeżeli fascynuje Was techniczna strona fotografii, tęsknicie do czasów szkolnych i chcecie zagłębić się w ambitnej lekturze, ta książka z pewnością nie zawiedzie Waszych oczekiwań.
Digital Camera Polska MŚ, 2012-12-01

Powstaje cała masa książek dla amatorów fotografii. Jedne są lepsze, inne gorsze. Większość tytułów dostępnych na polskim rynku wydawniczym ma zagranicznych autorów. „Kalejdoskop fotografii” wzbudził moje zainteresowanie między innymi dlatego, że to „rodzima produkcja”. Uwagę przykuwa też osoba autora, wieloletniego wykładowcy w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych i zawodowego fotografa. Doświadczenie akademickie widać w rzetelnym podejściu do opisywanych tematów, przy czym trzeba podkreślić, że nie są to nudne wykłady.

„Kalejdoskop fotografii” to pozycja dla dociekliwych, dzięki której możemy poszerzyć wiedzę dotyczącą zarówno techniki, jak i historii tej dziedziny sztuki. Początkowe rozdziały poświęcone są rodzajom aparatów i dodatkowym sprzętom. Autor zwraca uwagę amatora na takie zagadnienia, jak „bezpieczne czasy naświetlania” lub właściwe trzymanie aparatu, dzięki któremu można uniknąć poruszonych zdjęć. Pękalski stara się w piętnastu rozdziałach podejść do opisu fotografii kompleksowo. W książce znajdziemy szczegółowe informacje o jej rozwoju, rodzajach i zjawiskach fizycznych niezbędnych do powstania zdjęcia. Tytuł publikacji z pewnością zyska zainteresowanie osób, które chciałyby poznać zagadnienia techniki analogowej, również technik szlachetnych – autor stara się zbudować w czytelniku świadomość całego procesu fotografowania. Naturalnie w „Kalejdoskopie…” nie zabrakło informacji związanych z zasadami kompozycji obrazu. Zebrana w ten sposób wiedza pozwoli na tworzenie dobrych zdjęć, nie tylko pod względem technicznym. Książka powstała, by zwrócić uwagę fotografujących na wszystkie możliwości, jakie daje im wybrana technika uwieczniania obrazu. Ich znajomość powinna znaleźć odbicie w poprawie jakości i estetyki zdjęć. Do książki dołączono również płytę, na której znajdziemy wszystkie fotografie użyte do zilustrowania rozdziałów.

„Kalejdoskop fotografii” to świetna książka kierowana do ambitnych amatorów, którzy pragną poszerzyć lub usystematyzować wiedzę. Jeśli chcesz rozbudować swoją świadomość, poczucie estetyki i w pełni wykorzystać posiadany sprzęt, to ta książka na pewno jest dla ciebie.

FOTO ESAU, 2012-11-01 (…) Druga propozycja Heliona, pozwalająca na wzbogacenie umiejętności fotograficznych to „Kalejdoskop fotografii. Między techniką a sztuką” Leszka Pękalskiego. Tu skupiamy się przede wszystkim na technicznych niuansach fotografowania, elementach, które mają – często niedoceniany – wpływ na jakość zdjęć.

W czasie lektury – ze strony na strony, z ilustracji na ilustrację – pozbywamy się iluzji co do tego, że zaawansowany sprzęt fotograficzny i coraz większa łatwość wykonywania technicznie poprawnych zdjęć z każdego uczynią mistrza fotografii. Dowiemy się, co robić, by nasze zdjęcia były nie tylko dobre, lecz wyróżniały się na tle innych a nawet zasługiwały na miano artystycznych.

POLSKA – DZIENNIK ŁÓDZKI .N, 2012-11-10 To nie aparaty robią dobre zdjęcia, tylko fotografowie – wszyscy znamy tę starą prawdę. Jak ze średniaka stać się mistrzem Odpowiedzi może udzielić nowa książka Leszka J. Pękalskiego.

Nowej książce Leszka J. Pękalskiego, „Kalejdoskop Fotografii. Między techniką a sztuką” , przyświeca motto Mike’a Johnstona: 99% największych arcydzieł w historii fotografii powstało przy użyciu sprzętu, którego nie uznałby za dostatecznie dobry typowy współczesny użytkownik aparatu cyfrowego. Przewodnik podpowiada, jak fotografować świadomie, czyli jak wyćwiczyć w sobie czujność, intuicję i tak zwane oko, które cechuje dobrych (a nie tylko poprawnych) fotografów. Jest skierowany głównie do czytelników o średnim stopniu zaawansowania.

Pozwala poznać lepiej czynniki wpływające na techniczną jakość zdjęć, sposoby na urozmaicenie sposobów wyrazu, a także metody, jak ćwiczyć swój talent i umiejętnie łączyć go z wiedzą i doświadczeniem. Przydatne rady znajdzie tu każdy, kto lubi fotografować, ale chciałby podciągnąć swoją wiedzę techniczną, a także ci, którzy są już za pan brat z techniką, lecz szukają sposobu na artystyczne „podkręcenie” swoich zdjęć. fotoblogia.pl Olga Drenda, 2012-09-26 „99% największych arcydzieł w historii fotografii powstało przy użyciu sprzętu, którego nie uznałby za dostatecznie dobry typowy współczesny użytkownik aparatu cyfrowego” Mike Johnston

Trudno z tym twierdzeniem polemizować. To co znajdzie się na fotografii zależy przede wszystkim od „oka”, poczucia estetyki i wyczucia chwili fotografującego. Wiele dobrych ujęć to dzieło nie tyle przypadku, co bycia we właściwym miejscu o właściwej porze. Wiele dobrych ujęć to także efekt wieloletniej pracy z aparatem, tylko nieliczni mają tzw. talent, na dodatek poparty intuicją. Między zwykłym, jako tako poprawnym zdjęciem, a fotografią, która niesie jakieś treści, jakieś emocje przekazywane widzowi jest prawie przepaść.

Jak pisze sam autor – Leszek Pękalski: „Książka powinna mieć właściwie podtytuł Dla dociekliwych.” Zatem jest o tym jak fotografować ŚWIADOMIE, wykorzystując wszystko, co współczesna technika rejestracji obrazu ma nam do zaoferowania.

Kalejdoskop fotografii. Między techniką a sztuką to książka adresowana głównie do Czytelników o średnim stopniu zaawansowania. Sporo pożytecznych informacji znajdą w niej zarówno adepci tej sztuki jak i doświadczeni fotografowie. To pierwsza tak kompleksowa publikacja, istny kalejdoskop fotografii… plfoto.com 2012-09-27 najnowsza (2013-03-09): http://grafmag.pl/artykuly/kalejdoskop-fotografii-miedzy-technika-a-sztuka-leszek-j-pekalski-recenzja/

OPINIE
Adam Drzewiecki, fizyk Absolutny must have dla wszystkich, chcących robić zdjęcia nie tylko „u cioci na imieninach”. Wszystko co chciałeś wiedzieć o fotografowaniu, a wstydziłeś się/nie miałeś kogo spytać : ) Ocena :6

2013-01-04 Adam Drzewiecki, fizyk Taka książka była moim marzeniem. Jestem z zawodu fizykiem i od dziecka zajmuję się hobbystycznie fotografią, więc marzyła mi się książka, która połączy informacje z tych dwóch dziedzin – takiej książki jednak na rynku brakowało. Autor w genialny sposób tłumaczy, jak fizyka i technika „pracują” w fotografii, w finezyjny sposób łącząc opis rzeczywistych sytuacji i używanego sprzętu z fizyką i konsekwencjami jej zasad. Czyta się ją jak najlepszy kryminał, odpowiedziała mi na kilka pytań, które od dawna mnie nurtowały, a wszystko w porywający, jasny sposób ze sporą nutą poczucia humoru. W skrócie: wszystko, co chciałeś wiedzieć o fotografii, ale nie miałeś kogo spytać. Ocena : 6

2013-01-17 Wojciech Murawski, elektronik Książkę polecam wszystkim, których interesuje fotografowanie. Zawarte informacje o sprzęcie, podstawach optyki, sposobach pomiaru światła i ekspozycji oraz komponowaniu zdjęć są wyjaśnione zrozumiale i poparte wieloma przykładami dla analogowej i cyfrowej fotografii. Kompletny zbiór wiedzy o fotografowaniu. Ocen : 5

2012-12-31 Jakub Książka wg mnie bardzo dobra, porusza wiele technicznych aspektów fotografii. Autor tłumaczy wiele zjawisk zachodzących w aparacie na z fizycznego punktu widzenia. Będzie to mój podstawowy podręcznik. Polecam każdemu kto chciałby przyjrzeć się fotografii o technicznej strony i zrozumieć aparat. Pozdrawiam Ocena: 5

2013-01-18 Michał Pękala Bardzo dobre przedstawienie fotografii od strony technicznej. Autor w przystępny sposób przedstawia jak fizyka i technika współgra przy tworzeniu fotografii. Polecam wszystkim świadomie fotografującym. Ocena: 6

 


 

POMORSKIE CMENTARZE FOTOGRAFIE ANNY I KRZYSZTOFA JAKUBOWSKICH

Od autorów:

Na Pomorzu jest wiele cmentarzy. Są nekropolie zadbane, pełne kwiatów i zniczy, są cmentarze opuszczone i zapomniane, są też takie gdzie z trudem doszukamy się śladu grobów. Są cmentarze tak wielu wyznań religijnych jak wielu tu było przybyszy z różnych stron Świata. Są cmentarze pomniki, a także groby ukryte głęboko w lasach.

Jeżdżąc po Pomorzu nauczyliśmy się dostrzegać w krajobrazie pól miejsca gdzie rośnie grupa starych drzew i prawie zawsze natrafialiśmy tam na ślady po pochówkach. W trakcie kilkudniowych wypadów poszukiwaliśmy nie tylko mogił, ale także światła wydobywającego niepowtarzalny nastrój. Fotografowaliśmy indywidualnie: na cmentarzu rozchodziliśmy się, każde w swoją stronę i dopiero po powrocie do domu porównywaliśmy zrobione zdjęcia.

Poszukiwaliśmy wzruszeń, przeżywaliśmy rozkosz tego jedynego, najlepszego, decydującego ujęcia, które najlepiej będzie oddawało metafizykę miejsca. Tak trafialiśmy do obluszczonego, nagrobnego portretu Krysi na Oksywiu, tulących się do siebie dwóch stelli w Stawcu, samotnej malutkiej figurki w strasznym, tragicznym Lesie Piaśnickim, niewinnych niebieskich kwiatków obrastających tumbę z czarną czeluścią na Sztumskim cmentarzu. To przyroda ze swoim odwiecznym rytmem jesiennych zasypiań i wiosennych przebudzeń jest symboliczną metaforą, która chyba najbardziej wzrusza na starych cmentarzach. Tu natura mówi do ciebie : nie całkiem przepadłeś, nie umarłeś tak do końca, żyjesz z tymi źdźbłami, kwiatkami, drzewami: one są częścią ciebie. Stajesz się nieśmiertelny. Czy nie o tym przez tysiąclecia marzyłeś?

Wydawnictwo: Oskar, Maszoperia Literacka, Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku

Rok wydania: grudzień 2012

Stron: 172

Wielkość: 230X210X25 mm

Oprawa: twarda, foliowana, częściowo lakierowana.

Album zawiera 150 fotografii 50 wybranych pomorskich cmentarzy krótkimi opisami.
Ma dwa wstępy autorstwa dr Magdaleny Gajewskiej oraz Adama Mazura, tekst od autorów, mapę ze spisem cmentarzy, indeks alfabetyczny oraz biografie autorów.
Wszystkie teksty są w języku polskim i angielskim